uProxy İle Özgür İnternet

Özgür ve Sınırsız İnternet

Merhabalar,
Günümüzde internet ile istediğimiz hemen her türlü bilgiye erişebiliyoruz. Sadece bu kadar da değil elbette..Sosyal ortamlarla etkileşim, anında haberleşme, geniş kitlelere erişebilme, ve daha bir sürüsü…

Ancak, şu aralar ülke gündemimizi de meşgul eden bir durum var ki o da internet tasarısı adıyla kamuoyuna  duyurulan, aslında kişilerin İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜnü ve GİZLİLİK ilkesini yok edecek tuhaf uygulama!

Bu durum karşısında protestolar devam ederken ben de faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum;

Şu sıralar durumu fırsata dönüştürmeyi planlayan ‘Tor Browser’ ve ‘VPN’ programlarının hepsini gölgede bırakacak bir uygulama var; Google uProxy!

Dünyanın geri kalmış (bırakılmış!) ülkelerinde, yönetimler ve bazı baskıcı gruplar, internetin alt yapısını kontrol edip; sansür, gözetim ve yanlış yönlendirmeler sağlamakta, internet trafiğini doğrudan kontrol altında tutmaktadırlar! İşte bu noktada Google, Brave New Software ve Washington Üniversitesi’nin geliştirdiği uProxy ile insanların internete özgürce erişimini hedeflenmiştir. Mozilla Firefox ve Google Chrome ile birlikte çalışabilecek olan uProxy, tüm kullanıcılara ‘özgür internet yasalarına sahip ülkeler’ üzerinden erişim sağlamaktadır. Henüz Beta versiyonu denenen uygulama genel kullanıma açıktır ve devletlerin internet sansürünü aşmak için kimsenin teknik bir bilgiye ihtiyaç duymayacağını bildirmektedir.

Bu uygulama ile fişleme ve takip söz konusu olmayacağı gibi, kullanıcıları da doğrudan güvenli ortamlara yönlendireceği için öncelikli öneririmdir.

Peki ya herhangi bir program kullanmadan, başka ne gibi yöntemler izlenebilir?

  • Bağlantı kamuya açık internet erişimi sağlayan yerlerden kurulursa, olası bir durumda doğrudan bilgisayarınızın takibi değil, o an sizi internete bağlayan modem’in takibi yapılacaktır. (Not: Her bilgisayarın kendine has bir Mac adresi vardır ve suç işlenmesi durumunda gayet de rahat bulunabilir!)
  • İnternete erişilen makinenin oturum ismi fake olabilir ya da sadece internet erişimi için fake bir oturum açılıp ve bu kullanılabilir.
  • Özellikle mobil cihazlarda yaygın kullanılan Vpn Hotspot Shield tarzı programlar kullanılabilir.
  • Şimdilik hâla geçerli olan Google DNS(8.8.8.8 | 8.8.4.4) ya da Open DNS(208.67.222.222 | 208.67.220.220) kullanılabilir.

Başka..; akıllı uslu olunabilir… 🙂

Herkese özgür bir yaşam ve engelsiz bir dünya…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir