Merhabalar,

Bir sosyal paylaşım ortamında ilk duyumunu aldığım ve hemen ardından araştırmaya başladığım, araştırdıkça heyecanlandığım ve dahil olmak için hemen işe koyulduğum bir süreç bu.

 

İlk olarak neydi bu Avrupa Gönüllü Hizmeti?

Avrupa’da ilk kez 1996 yılında oluşturulmuş, biz Türk gençlerinin ise Eylül 2004’den beri yararlandığı bir program Avrupa Gönüllü Hizmeti.

 

Bu program çerçevesinde birçok farklı proje ve farklı ülke işbirliğiyle gençlerimiz Avrupa’ya gitmiş, farklı kültürleri tanıma fırsatı bulmuş ve inanılmaz deneyimler yaşamışlar. Şimdi bu deneyimi yaşama sırası bende…

 

Benim geldiğim ülke Slovenya Cumhuriyeti. Ülke; Avrupa’nın güneyinde, batısında İtalya; güneybatısında Adriyatik Denizi; güney ve doğusunda Hırvatistan; kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunuyor. Bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası olan Slovenya, 1991’de bağımsızlığını ilân edip bağımsız bir devlet olmuş. 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne katılmış ve Avrupa’nın gözdesi ülkelerden birisi.

Gönüllülüğün samimi, sorumluluk gerektiren ve güvenle yapılması gerektiğini çok iyi bilen birisi olarak Avrupa’da böyle bir programa katılmanın heyecanını yaşıyorum.

Hakkında ansiklopedik bilgiler haricinde hiçbir fikrimin olmadığı bu şirin Avrupa ülkesinde bakalım ne gibi maceralar beni bekliyor 🙂

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir